Jak być zmotywowanym do działania, część 2 – Planowanie i organizacja

Cześć! Dzisiaj będzie o planowaniu i organizacji. 

Plan Tygodniowy

Zaczął się przedświąteczny okres zamętu i zabiegania. Wiele niepotrzebnego stresu, paniki, stania w korkach i w kolejkach do kasy… Poziom motywacji spada do zera, za dużo myśli w głowie, za dużo rzeczy do zrobienia na raz. Problem jest ze stworzeniem dobrego planu działania na ostatnią chwilę. 

Jak zacząć planowanie i organizację czasu?

Planowanie i organizacja wcale nie musi być skomplikowana i czasochłonna. Podam Wam mój sposób na oranizację. Ale najpierw muszę zacząć o najważniejszej rzeczy, którą jest uświadomienie sobie, jakie są nasze wartości, czego tak na prawdę chcemy w życiu i co ma najwyższy priorytet.

W idealnym świecie mielibyśmy nieskończoną ilość czasu. W tej rzeczywistości jednak czas jest skończony – a tak dokładnie, każdy z nas ma 24 godziny na dobę. Zaczynam więc od stworzenia listy czterech rzeczy, które są dla mnie najważniejsze. Będę się do tej listy odwoływać w trakcie planowania dnia, tygodnia.  Oczywiście może to być lista więcej niż trzech rzeczy, po prostu wypiszę wszystko co jest dla mnie najbardziej wartościowe. 

LISTA PRIORYTETÓW NA ROK 2019:

 1. Rozwój relacji, związku z narzeczonym
 2. Rozwój w pracy
 3. Zdrowy tryb życia i ćwiczenia
 4. Wyprawy w góry/ naturę

Mając taką listę będzie o wiele łatwiej być zmotywowanym do organizowania i planowania każdego dnia. A z kolei planowanie sprawi, że będziemy bardziej zmotywowani do pozytywnego działania.

Teraz czas na napisanie listy rzeczy, które chcemy wykonać w przeciągu tygodnia. Będzie to taki jakby plan działania, składający się z przyziemnych rzeczy jak zmywanie czy prasowanie, które to będą musiały być tak czy siak zrobione. 

TYGODNIOWY PLAN DZIAŁANIA:

 • Poniedziałek
  • Zakupy żywności na tydzień
  • Przygotowanie posiłków do pracy na tydzień
 • Wtorek
  • Pranie
  • Prasowanie
 • Środa
  • Sprzątanie kuchni i łazienki
 • Czwartek
  • Sprzątanie salonu i sypialni
 • Piątek
  • Gotowanie na sobotę i niedzielę
  • Pakowanie na weekend
 • Sobota i Niedziela
  • Wyjazdy i czas spędzony z Towarzyszem Życia

OK ta lista nie wygląda tak zachęcająco (oprócz soboty i niedzieli) ale uwierzcie mi, warto ją napisać i trzymać się schematu. Wszystkie te czynności, jeżeli będziemy trzymać się planu, staną się naszymi nawykami i wejdą nam w krew, a co za tym idzie będzie nam łatwiej je wykonywać. Nie będziemy się zastanawiać, czy coś musi być zrobione czy nie, nie będzie nam już potrzebna ta umysłowa energia. Posiadanie takiej ogólnej listy działania na cały tydzień ułatwi Nam życie w stu procentach. 

Teraz czas na listę spraw do załatwienia. Nistety zawsze znajdą się jakieś drobne rzeczy, które po prostu muszą byś zrobione. Jeżeli nie zrobimy listy spraw do załatwienia, rzeczy te będą nam zaśmiecały umysł, gdyż będziemy próbowali o nich cały czas pamiętać. Spowoduje to niepotrzebny stres, a stresu w życiu jest i tak, pod dostatkiem. Warto więc wypisać te sprawy i mieć je „z głowy”, a umysłową energię przeznaczyć na coś bardziej kreatywnego. 

LISTA SPRAW DO ZAŁATWIENIA NA TEN TYDZIEŃ:

 1. umówić wizytę u dentysty
 2. naprawić wycieraczki w samochodzie
 3. zapłacić rachunek za gaz
 4. kupić prezent urodzinowy
 5. wysłać list
 6. iść na masaż
 7. odpowiedzieć na maile

Jeżeli w tym tygodniu nie uda mi się załatwić wszystkich spraw, przepiszę je na listę na następny tydzień.

Mając powyższe listy, możemy przejść do napisania listy „dziennej”. Dla mnie najwygodniejsze jest pisanie tej listy wieczorem, na kolejny dzień, lub też od samego rana. Zaletą pisania listy wieczorem jest to, że budzimy się mając już gotowy plan działania, co sprawi że poziom motywacji będzie większy. Zaletą pisania listy rano jest to, że nasz umysł jest bardziej wypoczęty i możemy podejmować lepsze decyzje.

W liście „dziennej” lubię zamieszczać kilka rzeczy, które mają największy priorytet i muszą być zrobione – powtórka z listy tygodniowej i spraw do załatwienia. Jednak zawsze odwołuję się do listy wartości, priorytetów na rok. 

LISTA DO ZROBIENIA NA DZIEŃ: 

 • iść do pracy
 • pranie i prasowanie
 • zapłacić rachunek
 • spędzić wartościowy czas z TŻ

Do tego dodaję listę kilku innych rzeczy, które chciałabym załatwić, ale tylko wtedy gdy cztery powyższe zadania z wyższym priorytetem zostaną zrobione. Nie przejmuję się jednak, gdy żadna z tych rzeczy „ekstra” nie zostanie zrobiona. Jest na to kolejny dzień.

LISTA EKSTRA:

 • szybko postrzątać w pokoju
 • zadzwonić do koleżanki
 • iść na masaż

I to by było na tylę, jeżeli chodzi o planowanie i organizację. Wcale nie musi to być skomplikowane. Minimalistyczne podejście do planowania czasem bardzo się opłaca. Zauważcie, że nie podaję tu ramek czasowych – od której do której dana czynność będzie wykonywana. Jakoś nigdy się to u mnie nie sprawdza, bo często zadanie które wykonuje zajmuje więcej lub mniej czasu niż przewiduję.

Kluczem do sukcesu w planowaniu jest wyznaczenie priorytetów i realistyczna ocena sytuacji. Zawsze lepiej zaplanować mniej, a zrobić więcej – odliczenie rzeczy na liście sprawi, że będziemy o wiele bardziej zmotywowani do działania. Oczywiście listy, które tu wymieniłam to tylko przykład i zawsze warto pozmieniać je trochę pod swoje potrzeby. Polecam jednak planować i organizować, nawet jeżeli będzie to tylko jedna lista, lub jedna rzecz do wykonania dziennie. 

Dobry plan to podstawa do bycia zmotywowanym, nawet w szaleństwie okresu przedświątecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *